18.8 C
Prizren
E premte, 14 Qershor, 2024

Kurti: Lidhja e Prizrenit vuri themelet e shtetit shqiptar

Kryeministri Kurti ka folur për rëndësinë historike të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, i mbajtur 146 vjet më parë.

“Këtu 146 vjet më parë u mbajt kuvendi me përfaqësues nga  të gjitha viset shqiptare dhe u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit paraqet ngjarjen historike  ku gjatë pjesës së dytë të shekullit xix janë vënë themelet e formimit të shtetit shqiptar. Të ballafaquar nga vendimet e marra në traktatin e shkruar në Evropë përfaqësues të territoreve të banuar me shqiptarë u mblodhën në Prizren dhe themeluan Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, një organizatë kjo politike, ushtarake mbarëshqiptare në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve, duke përcaktuar parimet themelore për një jetë të organizuar kolektive dhe politike në epokën moderne”, deklaroi Kurti.

Ai më tej tha se kjo është hera e parë në histori, ku shqiptarët po flisnin me një zë, “pa dallim krahine e feje, duke shprehur kërkesën themelore dhe universale për vetëvendosje dhe për mbrojtjen dhe ruajtjen nga copëtimi i territoreve të banuar me shqiptarët”./RTKlive

Marketing

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

Më Shumë

Totaj merr pjesë në programin e vizitorëve të Gjermanisë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, me ftesë të Ministrisë së Jashtme Federale të Gjermanisë, mori pjesë në programin njëjavor të vizitorëve të...

146 vite nga Lidhja e Prizrenit, Çeku: Ngjarje historike që vazhdon të frymëzoj edhe sot

Sot janë bërë 146 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në këtë përvjetor të kësaj ngjarjeje madhore Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, Lidhjen...

Lajmet e Fundit