6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Kurti në Prizren: Qeveria është e gatshme dhe e interesuar, që t’i ndihmojë dhe përkrahë komunitetet

Në kuadër të javës së aktiviteteve për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Romëve, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut në Republikën e Kosovës, Emilija Rexhepi, vizitoi organizatën më të vjetër rome “Durmish Aslano”, në Prizren.

Në një komunikatë për media bëhet e ditur se Kurti me këtë rast ka thënë se Qeveria që e udhëheq është e gatshme dhe e interesuar, që t’i ndihmojë dhe përkrahë komunitetet, jo vetëm në ditë feste, por edhe në çdo ditë pune.

Ai veçoi ndarjen e mbi 500 bursave për vajzat e komunitetit rom, egjiptian, ashkali dhe marrëveshjen ndërmjet Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, për 50 mësuese të gjuhës së komuniteteve.

“Ishte nder dhe kënaqësi e veçantë, që ta vizitojmë komunitetin rom, duke i parë punët e mëdha dhe kontributin e jashtëzakonshëm, që e kanë dhënë jo vetëm për Prizrenin, por për mbarë vendin tonë me aktivitete të ndryshme kulturore, duke treguar, që gjuha rome është një gjuhë e gjallë, e cila është edhe gjuhë e artit dhe e poezisë, është edhe gjuhë e teatrit”, tha ai.

Në ambientet e organizatës joqeveritare “Durmish Aslano” e themeluar në vitin 1969, kryeministri u njoftua me punën dhe aktivitetet kulturore e artistike të komunitetit nga Ertan Galushi, organizatori gjeneral i Teatrit rom “Nexhip Menekshe”, Vera Paçaku, redaktore e radios rome “Romano Avazo” (Zëri i Romëve), Gynesh Veshall, kryetare e klubit të të rinjve, Dashni Veshall, Shef i orkestrës dhe grupit muzikor, Ramadan Veseli, koreograf i ansamblit rom.

Ndërsa, mësuesja e gjuhës rome, Urma Menekshe, prezantoi mësimin fakultativ në gjuhën rome, si dhe minibibliotekën rome.

Në këtë vizitë kryeministri shoqërohej edhe nga Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë në Zyrën e Kryeministrit, Habit Hajredini dhe këshilltarja e kryeministrit për çështje të komuniteteve, Elizabeth Gowing.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Më Shumë

Rahoveci dënohet me 650 euro

Skuadra e Rahovecit është dënuar përsëri nga Federata e Basketbollit të Kosovës (FBK) ka bërë të ditur vetë klubi në fjalë. Sipas njoftimit të lëshuar para pak çastesh, Rahoveci është...

Federata e Futbollit të Portugalisë do të paraqesë dëshmi në FIFA që Ronaldo e shënoi golin ndaj Uruguait

Portugalia e mposhti Uruguain me rezultat 2:0 të hënën mbrëma në ndeshjen e dytë të fazës së grupeve në Kupën e Botës. Goli i parë...

Lajmet e Fundit