3.1 C
Prizren
E shtunë, 17 Prill, 2021

LDK në Prizren: Haskuka po i kërcënon partitë me dëbim nga zyrat

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren ka reaguar rreth vendimit të Komunës për largimin e partive politike nga zyrat.

Sipas këtij subjekti politik, kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka, me këtë vendim hapatazi po i shantazhin dhe kërkcënon partitë politike në Prizren.

Komunikata e plotë e LDK-së në Prizren

Pushteti komunal në Prizren ka filluar shpërfaqjen haptazi të mendësisë jodemokratike, të shantazhit dhe kërcënimit me largim nga zyret e tyre të subjekteve opozitare, në pragë të zgjedhjeve lokale.

Kryetari Haskuka dhe kabineti i tij, e për më shumë edhe krejt partia prej nga ata vijnë, duket se nuk e kanë as idenë e funksionimit të demokracisë.

Shtetet demokratike e marrin për obligim mbështetjen logjistike të funksionimit të veprimtarisë së subjekteve politike, sidomos të atyre që fitojnë besimin popullor për përfaqësim në nivel lokal e qendror.

Bazuar në këtë parim, risjellim në kujtesë se Asambleja Komunale, gjatë qeverisjës së LDK-së me Prizrenin, ka pas marrë vendim që të ju ofrohet pa pagesë nga një zyre të gjitha partive partive politike të cilat arrijnë të futen në Asamblen Komunale, ndërkohe që atëherë është menduar të sigurohen gjithashtu edhe zyre për të gjithë deputetet e Parlamentit të Kosovës, që vijnë nga Prizreni, në mënyrë që t’ju mundësohet kontakti sa më i lehtë qytetarëve prizrenas me të zgjedhurit e tyre.

Por, ku pyesin pushteti aktual për vlerën e transparencës e të komunikimit me qytetarët, nuk duan t’ia dijnë as për shtyllat bazë të zhvillimit të demokracisë në të cilat futen partitë politike, shoqëria civile, OJQ-të e organizime tjera civile e shoqërore e grupet e ndryshme të interesit publik.

Për të gjitha këto, ky pushtet është mbyllur hermetikisht dhe rri duke nxjerrur vendime që ngjajnë me fletrrufetë e kohës së komunizmit.

Me arrogancë e në frymë shantazhi na e sollën sot vendimin për të na dëbuar nga zyret në të cilat LDK vepron pothuajse qe 20 vite.

Ndërkohë që kanë injoruar në vazhdimësi, kërkesën e partive politike të bërë para një viti për një takim bashkëpunues.

Afrimi i zgjedhjeve komunale, shihet qartë se tek Kryetari Haskuka, ka filluar të shpërfaq pasiguri dhe panikë.

Paaftësia tij për të qeverisur, gjendja e mjerueshme në të cilën e ka sjellur Prizrenin, skandalet korruptive e abuzuese pa fund të administratës komunale, nuk mund ti mbuloi me nxjerrjen nga zyret dhe hudhjen në rrugë të partive opozitare vetëm pak muaj para zgjedhjeve lokale.

07.04.2021
Prizren

Më Shumë

Biznesmeni turk i kërkuar në Turqi gjeti strehim në Kosovë

Biznesmeni kontrovers turk, Sedat Peker i cili në Turqi konsiderohet si një ndër personat më të rëndësishëm të ‘operacioneve mafioze’ që nga vitet e...

Totaj kujton 2 vjetorin e zgjedhjes në krye të PDK-së në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, ka kujtuar 2 vjetorin e zgjedhjes së tij, në krye të partisë në këtë qytet. “Sot dy vite...

Vjedhje e rëndë në Rahovec

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur në fshatin Zoqishtë të Rahovecit. Ankuesi ka raportuar në polici se i është vjedhur vetura e tipit VW Golf...

Haskuka: Nëse kompania i ka falsifikuar dokumentet, duhet të japë përgjegjësi ligjore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar pas pohimeve nga rrjeti i OJQ-ve Avonet se komuna e Prizrenit i ka dhënë tender një kompanie...

Komuna e Prizrenit largon partitë politike nga zyrat e tyre

Në komunën e Prizrenit, sot ka nisur largimi i zyrave të partive politike që janë të vendosura në pronat e komunës. Kryetari i degës së...

Letra nga Labëria, mbretit Zog më 1930: Naltmadhëni, duam rrugën!

Rruga e Lumit të Vlorës, në historinë mes udhëkryqesh të mëdha politike dhe nismat sado të vogla për mëkëmbje, gërryer nga historia… Pavarësisht kërkesave të...

Përfundon gjykimi në rastin e dy të akuzuarve për vjedhje në një shtëpi në Suharekë

Ka përfunduar gjykimi ndaj Arbisjon Kotorrit dhe Besim Gashit, të akuzuar se në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale “vjedhje”. Në seancën e mbajtur të enjten,...

Zafir Berisha kërkon burgosjen e ‘hajnave’ të Mytaher Haskukës

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha i është kundërpërgjigjur kryetarit të Komunës, Mytaher Haskuka. Ai e quan Haskukën “mashtrues dhe të pafytyrë”. Berisha kërkon 'burgosjen...

Nagavci: Mësimi sot filloi pa pengesa, për javën e ardhshme do të vendoset sipas rekomandimeve

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se në këtë formë të mësimit do të vazhdohet këtë javë,...

Tetë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Tetë persona kanë vdekur dhe 345 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Këto të dhëna kanë dalë nga 3.208...

Digjet një shtëpi në Mazrek të Hasit

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri në Mazrrek të Hasit. Zjarrfikësit kanë lokalizuar zjarrin. Vlera e dëmit të shkaktuar është e madhe. Rasti është duke u hetuar./PrizrenPress.com/

PDK, LDK, AAK nuk i paguajnë gjobat në Prizren

Partitë që u dënuan për thyerje të rregullave anti COVID-19 në Prizren nuk i kanë paguar gjobat. Vetëm Lëvizja Vetëvendosje e ka kryer obligimin për...

Ndërroi jetë veterani i arsimit nga Zymi i Hasit, Ramadan Çollaku

Në moshën 86 vjeçare ka ndërruar jetë sot veterani i arsimit, Ramadan Çollaku, nga Zymi i Hasit. I ndjeri ishte arsimtar për rreth 40 vite...

Ministri Hajrulla Çeku nderon figurën e Shaqir Hotit

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, së bashku me këshilltarin e tij, Liburn Jupollim, kanë bërë homazhe para Teatrit Kombëtar për të nderuar figurën e...

Ky është plani i Albin Kurtit për konfiskimin e pasurisë (Dokument)

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme, i cili do të mundësoi konfiskimin e pasurisë së secilit qytetarë të Kosovës,...

Smajl Latifi: Lum kombi që ka të tillë burra trima si Shkëlzeni me shokë!

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, në përvjetorin e 22-të të Shkëlzen Haradinajt dhe shokëve të tij, ka thënë se lum kombi që...

Lajmet e Fundit