0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Lionel Messi nuk po bëhet Diego Maradona, ai po bëhet vetvetja e tij

Marcela Mora y Araujo

Për Argjentinën e Lionel Messit ky është prag i një finaleje të Kupës së Botës që ka kohë që ka qenw duke ardhur. Teksa shpaloset rruga me gunga, por e përmirësuar në mënyrë të qëndrueshme drejt lavdisë, krahasimet e pashmangshme me të ndjerin Diego Maradona bëhen gjithnjë e më të forta. Ashtu si një standard fantazmë që Messi supozohet të arrijë, kulmi i triumfalizmit në ngritjen e trofeut, hija e hedhur nga Maradona duket gjithnjë e më e madhe.

Në radiot argjentinase, si në raportet e Azisë Juglindore, mediat evropiane dhe SHBA, krahasimi mes dy lojtarëve po nënvizohet, duke ushqyer idenë se Messi duhet të bëhet “më shumë Maradona” nëse fitimi i këtij turneu do të arrihet përfundimisht.

“A mund të themi se ajo që po ndodh në fakt, duke folur socio-kozmikisht, është se ne po kalojmë nga krahasimi midis të dyve në shkrirjen / mishërimin e njërit me tjetrin?” Sergio Chodos, një vëzhgues i zjarrtë argjentinas i të dy burrave, pyet.

Konsensusi, pas betejës së hidhur çerekfinale kundër Holandës, ishte se Messi me të vërtetë po “Maradonizohej” – komente të tilla si “ai e gjeti Diegon e tij të brendshëm” ose “ai ishte i pushtuar nga Maradona” ishin të zakonshme në shtypin argjentinas dhe ndërkombëtar. Ky perceptim u shkaktua nga një sërë reagimesh në dukje jashtë karakterit nga Messi gjatë dhe pas asaj ndeshje. Ai sulmoi arbitrin, humbi gjakftohtësinë dhe ofendoi sulmuesin holandez Wout Weghorst gjatë intervistës së tij pas ndeshjes: “Çfarë po shikon budalla? Largohu”.

Pikëpamja ime është se Messi nuk po bëhet më shumë si Maradona; ajo që po shohim është se Messi po bëhet vetvetja. Gjithnjë e më i rehatshëm në lëkurën e tij, më i sigurt në personalitetin e tij unik, më i rehatshëm në stilin e tij të udhëheqjes.

E takova për herë të parë në vitin 2009, një intervistë një për një për një libër të Unicef-it për lojtarët dhe fëmijërinë e tyre. Messi ishte i sjellshëm, i rezervuar dhe u gjallërua vetëm pas një sërë pyetjesh. Në mënyrë të dukshme, kur flet për atë se sa humbës i dhimbshëm është – ai urren të humbasë në gjithçka, lojërat me letra, zare. Çdo gjë. Atëherë ai më tha se për një kohë të gjatë, kur ishte djalë i ri, nuk e dinte se sa i zoti ishte në futboll, sepse ai dyshonte se fshehurazi vëllezërit e tij më të mëdhenj dhe shokët e tyre qëllimisht e linin të fitonte – për të shmangur zemërimin e tij nëse ai humbte.

Ky mendim përforcohet nga dëshmitë e shokëve të tij të tanishëm të skuadrës të transmetuara në një dokumentar brenda Copa América Netflix, një serial me akses unik, në të cilin lojtarët e Argjentinës zbulojnë, ndër perlat e tjera, njëfarë frike që të gjithë ndajnë për ta zemëruar Messin.

Pra, shfaqjet e tij të zemërimit dhe zhgënjimit nuk janë të reja. “Shpërthimi” i tij ndaj Holandës, lojtarëve dhe menaxherit, jo vetëm që nuk është i ngjashëm me Maradonën në karakter, por edhe shumë në përputhje me Messin e vërtetë.

Edhe zgjedhja e tij e fyerjes është jashtëzakonisht fëmijërore: “Ik, budalla”. Kush e thotë këtë? Fjala spanjolle që ai përdori, bobo, pothuajse është jashtë përdorimit. Lloji i shprehjes që mund të përdoret nga një personazh në një roman nga absurdisti argjentinas i shekullit të 20-të, Roberto Arlt, ose nga një gjyshe në fermë: “Ti e ke derdhur supën, bobo”. Është një shpërthim kaq i çuditshëm saqë është cilësuar menjëherë si një markë tregtare e Messit. Tatuazhet, bluzat, madje edhe një verë, janë bërë virale.

Maradona do të kishte qenë më brutal – ndoshta duke shpikur një fyerje të re posaçërisht për Weghorst; sigurisht duke shfrytëzuar shprehjet dhe sharjet me më shumë kafshim. Messi ruan një pafajësi fëmijërore në përdorimin e gjuhës, e cila është gjithmonë e thjeshtë dhe themelore, dhe mjaft ndryshe nga shpikja e Maradonës.

Pas spekulimeve në mbarë botën se veprimet e Messit dhe shokëve të tij në fund të ndeshjes me Holandën kujtonin pikëpamjet më stereotipike të Argjentinës nga sjelljet e së kaluarës në takimet ndërkombëtare.

Ndeshja tjetër e Argjentinës, gjysmëfinalja kundër Kroacisë, ishte një kontrast i fortë, si në fushë ashtu edhe në reagimet më pas. Një fitore komode, e ndjekur nga një ulje e theksuar e reagimeve nxitëse nga çerekfinalja. “Në momente si këto gjithçka zmadhohet”, tha Scaloni kur u pyet për incidentet pas ndeshjes me Holandën. “Ne mendojmë se është e rëndësishme të mos shkruajmë asgjë, të mos thuash asgjë dhe të sigurohemi që asgjë të mos ekzagjerohet”.

Messi i bëri jehonë ndjenjës së trajnerit të tij me komente të pjekura për “nxehtësinë e momentit” dhe le të kuptohet se nuk kishte mëri. Një përgjigje shumë e kufizuar ndaj gazetarëve të etur për të ndërtuar një histori konfrontimi. Maradona dikur lulëzonte në konfrontim. Ikona sportive e Argjentinës duhej të luftonte një betejë solo kundër fatkeqësive: ishte përgjithmonë ai kundër botës. Në fushë, shokët e tij të skuadrës do të kërkonin të pasonin topin te Maradona dhe ta linin të zgjidhte ndeshjen i vetëm.

Messi është shumë ndryshe. Ai ka nevojë për një sistem që funksionon, një makinë të lyer mirë, në të cilën ai mund të dijë se ku do të jenë të gjithë rreth tij dhe në çfarë drejtimi do të lëvizin. Në këtë mënyrë, ai mund të menaxhojë topin dhe mund të kuptojë se ku janë të tjerët në mënyrë që të jetë në gjendje t’i ekzekutojë idetë e tij në përsosmëri.

Një shembull i mrekullueshëm i esencës mesianike të Messit, i parë në lojën e tij krijuese dhe aftësinë mahnitëse për të ekzekutuar një plan, ishte pasimi i tij për Nahuel Molina në çerekfinale. Një ilustrim i përsosur i talentit të Messit në më të mirën e tij. A mund të shohë se ku do të jetë Molina përpara se Molina të arrijë atje? Apo mund ta shohë Molinën? Nëse po, si? Koka e tij është ulur, sytë e tij drejt topit dhe lojtarëve holandezë që e rrethojnë menjëherë. Momenti i saktë kur ai vendos se çfarë do të ndodhë, dhe kalimi në vendin e tij të saktë, mund të shikohet vazhdimisht në një rrjedhë të pafundme klipesh. Që kjo të ishte kryer në mënyrë të përsosur, ai duhet të operojë në bashkëpunim me pjesën tjetër të ekipit. Ai nuk mund ta bëjë i vetëm.

Dhe ky është dallimi kryesor mes Messit dhe Maradonës. Maradona, lojtar i mirë i ekipit edhe pse ishte, mbante peshën për të gjithë. Plani ishte t’i jepte topin atij dhe Maradona ta zgjidhte atë.

Messi nuk mund të mbajë peshën për të tjerët – ai duhet të jetë pjesë e një njësie më të madhe. Ai ka nevojë që Molina t’i “transmetojë” atij se ku do të jetë – pra, jo e nevojshme ta “shoh” Molinën, por më tepër të “dijë” se çfarë do të bëjë shoku i tij i skuadrës.

Kundër Kroacisë, Messi na kënaqi përsëri me këtë aftësi në dukje shqisore për të paraprirë ku Julián Álvarez do të ishte gati të merrte pasimin e tij për të tretën e Argjentinës. Driblime, shtirje të shkathëta gjatë të cilave ai luajti i kënaqur me topin pavarësisht përpjekjeve të kota të Kroacisë për ta larguar atë – janë nënshkrimi jo vetëm i vetë Messit, por i stilit dhe traditës së aspekteve të futbollit argjentinas.

Ndeshje pas ndeshje në këtë Botëror, ne e kemi parë Messin të rritet në vetvete. Ai po gjen ngushëllim duke qenë ai që është në mesin e një grupi që e kupton atë, dhe ndryshe nga Messi më i heshtur i së kaluarës, i cili ndoshta ndjeu nevojën për të kufizuar thelbin e tij të vërtetë (ndoshta sepse është e vështirë për t’u kuptuar), ai tani është më këmbëngulës për të treguar veten e tij të vërtetë.

Tundimit për të menduar se ai po bëhet më shumë si Maradona duhet t’i rezistohet. Pesha dhe barra e mbushjes së këtyre këpucëve ka qenë më shumë një pengesë sesa një frymëzim për Messin. Ky personazh që po prezanton tani është më i lirë; është si çlirimi i Messit. Himni kombëtar (të cilin ai e kritikuan se nuk e këndoi për shumë vite) hapet me fjalët: “Dëgjoni, të vdekshëm, është zhurma e zinxhirëve të thyer”.

Messi është si një djalë që rritet shëndetshëm dhe tani po kalon kufijtë, duke imponuar një ndarje nga Maradona. Me pjekuri të qetë ai gjithmonë tund me kokë në drejtim të Diegos së Madh, por duke u distancuar në të njëjtën kohë. Duke thënë: “Diego po na vëzhgon”, ose: “Le ta bëjmë këtë për Diegon”, ai i nënshtrohet hyjnisë së futbollit argjentinas, ndërsa në të njëjtën kohë e emërton atë si një tjetër, dhe kështu mbetet shumë njeriu i tij. Emërtimi i Maradonës është një mënyrë për të distancuar veten prej tij.

Reagimi ndaj padrejtësisë së perceptuar mund të jetë i ndryshëm, por Messi dhe Maradona e bëjnë këtë. Në këtë kuptim, ata janë liderë dhe kapiten dhe ndoshta është më pak e rëndësishme që ata të reagojnë në mënyra të ndryshme, dhe më shumë të themi se kur përballen me një situatë të tillë “reagojnë publikisht” – secili në mënyrën e vet, por të dy reagojnë. Ky është identiteti.

Duke reaguar është një traditë që e lidh atë me Diegon; një masë e drejtë e përkatësisë dhe identitetit e lidh Messin me Maradonën. Marrëdhënia e përkatësisë është një fill që i bashkon shumë ngushtë.

Rruga e Argjentinës drejt finales ka qenë e turbullt, por çdo ndeshje ka treguar përmirësime në rritje në lidhjen më të dobët të ndeshjes së mëparshme. Lidhja më e dobët në çerekfinale ishte sjellja. Gjysmëfinalja ishte afër perfeksionit. Shtojini kësaj një furi lëvdatash që nuk mund të shohin të keqen në skuadër, mes shtypit, turmave në shtëpi dhe numrit të jashtëzakonshëm të tifozëve të Argjentinës në mbarë botën që janë bërë më të dukshëm se kurrë gjatë këtij Botërori dhe më i madhi. Rreziku me të cilin përballen finalistët tani është të mos kenë një pikë të dobët lehtësisht të identifikueshme për ta korrigjuar.

Dalja nga tuneli duke u ndjerë e pamposhtur është gabimi që bëri Argjentina kundër Arabisë Saudite në ndeshjen e saj të parë në Katar. Është gjithashtu një gabim për të cilin Maradona do të kishte qenë i prirur: duke menduar se është më i miri absolut në botë, duke zhurmuar për të përballur këdo që dëshiron të sugjerojë ndryshe.

Shpresa e Argjentinës duhet të jetë që ky besim i ri që ka Lionel Messi në paraqitjen e vetvetes së tij të vërtetë të mos turbullohet në ndonjë fantazi kombëtare për cilësitë hyjnore të futbollit; se vetvetja e tij e vërtetë tokësore, e qetë, emocionalisht e pjekur mund të fokusohet në bukurinë e tij artistike dhe se ekipi është në gjendje t’i transmetojë atij se në cilin drejtim do t’i marrin lëvizjet e tyre.

Siç e përshkroi aq me vend komenti i Victor Hugo Morales për organizimin e golit të dytë të Álvarez kundër Kroacisë: “Shërbëtor i artit të futbollit. Me një gjest të vetëm mund të shfaqë të gjithë bukurinë e sportit. Aladdini i përjetshëm i futbollit, i mbetur pafund. E jashtëzakonshme!”

Vetëm një moment tjetër i një magjie të tillë dhe Messi mund të përkulet nga skena globale me të gjitha dafinat dhe dinjitetin, të zërë vendin e tij në Olimpin e futbollit dhe të na kënaqë të gjithëve. Jo i shkrirë me Maradonën, por eksponenti i tij i vërtetë i bukurisë dhe fuqisë së lojës.

Marcela Mora y Araujo është e specializuar në futbollin amerikano-jugor dhe argjentinas. Aventurat e fundit përfshijnë përkthimin e autobiografisë së Diego Maradonës, El Diego, në anglisht dhe ofrimin e ekspertizës për programin BBC World Cup Stories – Argjentinë, i cili fitoi çmimin RTS Sport Documentary of the Year për 2006.

 

Më Shumë

Shkak i një konflikti në rrjetet sociale, dy të mitur nga Malisheva rrahin një të mitur tjetër

Janë arrestuar dy të mitur në Malishevë pasi që kanë sulmuar fizikisht një të mitur tjetër. “Janë arrestuar dy të dyshuar të mitur meshkuj kosovar...

Duda Balje për Kodin Civil: Kam informata që nuk ka ndryshuar, nuk do ta votoj

Kundër, ka votuar edhe deputetja e grupit multietnik, Duda Balje. Por, thotë se ka informata që nuk është bërë asnjë ndryshim. E, në rast të mos...

Lajmet e Fundit