12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Maqedonia e Veriut në fazë të verdhë, apel për kujdes

Sipas informacioneve të Institutit Hidro-Meteorologjik, sot dhe nesër i gjithë vendi do të kaplohet nga temperaturat e larta, respektivisht nga faza e verdhë (alarmuese).

Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje qytetarëve që të respektojnë rekomandimet e përgjithshme për mbrojtjen nga temperaturat e larta, siç janë:
– Mbrojtja nga ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell, shmangia e daljes jashtë, në rast se dilet rekomandohen pushime të shpeshta nën hije. Rekomandohet të qëndrohet në ambiente të mbyllura dhe të klimatizuara.
– Veshja e rrobave të lehta, vendosja e syze mbrojtëse dhe kapelave.
– Konsumimi i ushqimeve të lehta, , pemëve dhe perimeve si dhe të largoheni nga ushqimet e yndyrshme.
– Të konsumohet sasi e madhe e lëngjeve, rekomandohet ujë i thjeshtë për pije, të shmangen pijet alkoolike.
– Kur hyni në automjet, është e nevojshme që fillimisht automjeti të ventilohet për një periudhë të caktuar kohe.
– Personat me sëmundje kronike këshillohen që rregullisht të marrin terapinë e caktuar.

Më Shumë

Parashikimi i moti për sot në Kosovë: Parashihen reshje dhe ulje e temperaturave

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon që sot mbi vendin tonë të mbajë mot i vranët. Sipas IHMK-së, parashikohet ulje e lehtë e temperaturave. Gjatë ditës mund...

Kryeshefja e Postës së Kosovës vizitoi Odën e Ndërmarrësve të Zejtarëve në Prizren

Kryeshefja Ekzekutive e Postës së Kosovës,  Nora Rraci me bashkëpunëtorë të saj kanë vizituat  Odën e Ndërmarrësve  të Zejtarëve në Prizren. "Në këtë takim është...

E kërkon MIlani

Lajmet e Fundit