12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Mavraj: Historianët e shkruajnë historinë, por Hashim Thaçi e krijoi atë

Kosova, të premten shënoi 15 vjetorin e pavarësisë. Por edhe në këtë përvjetor munguan ish-krerët e UÇK-së, në mesin e tyre edhe Hashim Thaçi, i cili 15 vite më parë si kryeministër i vendit lexoi deklaratën e pavarësisë së Kosovës.

Gazetari Muhamet Mavraj ka thënë se Kosova ka disa historianë që e shkruajnë historinë, por sipas tij, Thaçi ishte ai që e krijoi historinë e re të Kosovës.

“Ai ka studiuar këtu, në këtë fakultetin prapa nesh, për historian. Kosova i ka disa historianë që shkruajnë historinë, por fare pak historianë që e krijojnë atë. Nder këta, kryesori për krijimin e historisë se re të Kosovës, është padyshim Hashim Thaçi”, tha Mavraj për Dukagjini.

Para se të ndodhte momenti i shpalljes së pavarësisë, Thaçi fitoi zgjedhjet e nëntorit të vitit 2007.
Ai u bë kryeministër dhe më 17 shkurt të 2008-së lexoi deklaratën e pavarësisë së Kosovës.

Më Shumë

Nën ndikimin e alkoolit, Olta Gixhari puth në buzë Deamishelin dhe e quan Luizin “gomar”

Të martën, aktores Olta Gixhari i është dhënë mundësia që të qëndrojë në suitë dhe të kërkojë një person për ta shoqëruar. Ajo zgjodhi Deamishelin,...

Vetura godet një fëmijë në Prizren

Një fëmijë është goditur nga një veturë, e cila është larguar nga vendi i ngjarjes. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe pas trajtimit mjekësor është...

Drejtqëndrimi yt

Lajmet e Fundit