16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Muhaxhiri: Totaj e vuri identitetin personal para atij partiak

Analisti politik, Artan Muhaxhiri ka thënë se ajo që ishte interesante në debatin mes dy kandidatëve për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totajt të PDK-së dhe Hytaher Haskukuës nga Vetëvendosje, është se Totaj ka bërë atë që rrallë e bëjnë – vuri identitetin personal përpara atij partiak.

“Ai nuk i thuri elozhe liderit ose partisë”, ka thënë Muhaxhiri, njofton Klan Kosova.

“Në fakt Totaj tentonte ta relativizonte të kaluarën”.

“Totaj e potenconte vetëm aspektin e tij profesional dhe kjo është diçka e mirë. Pra tentimi të spikatet asketi profesional”, ka shtuar tutje ai.

“Haskuka u fokusua në dëmin që kanë bërë dy partitë që kanë qenë në pushtet deri tash”.

Ai ka thënë më tutje se shumica dërmuese të gjërave kandidatët i kishin lënë kur të vinë në pushtet.

“Do të dëshiroja të ishim më konkret, por debati ishte korrent edhe në aspektin retorik dhe profesional”, ka shtuar Muhaxhiri në Analizën Lokale.

Moti me vranësira dhe intervale me diell

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se sot mban mot me vranësira dhe intervale me diell. “Vranësirat gjatë ditës kanë mundësi që vende -vende të sjellin...

Të paktën 20 të vdekur pas përplasjes së një autobusi me një kamion në Limpopo të Afrikës së Jugut

Të paktën 20 persona besohet se kanë gjetur vdekjen kur një kamion u përplas me një autobus në Limpopo të dielën. Sipas autoriteteve, shumica e...

Lajmet e Fundit