10.8 C
Prizren
E premte, 31 Mars, 2023

Ndërroi jetë violinistja, Drita Dida

Drita DidaDrita Dida, violinistja kosovare ka ndërruar jetë në mëngjesin e së shtunës, dhe, sipas familjarëve të saj, varrimi i të ndjerës do të bëhet nesër në ora 16:30.

Drita Dida e cila shkollimin për violinë e ka bërë mes Kosovës dhe Gjermanisë ka ndjekë dhe shumë master klasë në shumë vende të ndryshme të rajonit e të Evropës.

Në karrierën e saj të re numërohen një numër i koncerteve si soliste apo edhe orkestrale me pjesëmarrje në Kroaci, Kosovë Maqedoni, Japoni dhe Itali.

Ndërkaq, kontributi i saj është parë edhe në festivalet e muzikës klasike si: DAM Festival, ReMusica, “Tingujt e Flautit”…/KultPlus.com

Më Shumë

Babait

Qazim Thaçi Im at plotë katër dekada Maste  dashurinë e At-dheut Në ‘’Berlina Plac nr 32.‘ të Hamburgut Duke numëruar kallot e duarve Me dashurinë e fëmijëve në Landovicë Im...

Fjalët e fundit të shkrimtarëve të mëdhenj para vdekjes

Shkrimtarë të njohur të botës së letrave, para vdekjes së tyre kanë thënë fjalët e fundit: prekëse, mesazhe, himne, fatkeqësi, zhgënjim… atë çfarë jeta...

Lajmet e Fundit