25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Në Prizren u mbajt festivali ‘BunarFest’

Është mbajtur edicioni i 20 i festivalit ‘BunarFest’ në Prizren, ku të rinjtë të ardhur nga qytete të ndryshme të Kosovës dhe jashtë saj, kanë lundruar në Lumbardhin e Prizrenit me goma.

Mbi 100 persona aplikuan nga Kosova dhe vende të ndryshme të botës për të qenë pjesë e edicionit të 20-të ‘BunarFestit’, i cili u mbështet nga komuna e Prizrenit, Ministria e Kulturës dhe donator të tjerë.

“Ky është një festival i veçantë, po duam ta vendosim në hartën botërore, për të pasur sa më shumë turizëm në Prizren. Lumi për neve është pjesë shumë e rëndësishme, dhe duam të shfrytëzojmë festivalin për të ngrit vetëdije tek institucionet e popullata që të jenë më të kujdesshëm, për mbetjet kur dalin në piknikë dhe vizitojnë parqet”, tha organizatori Dren Marseli.

Ai ka theksuar për RTK-në se para fillimit të garës i gjithë shtegu i lundrimit është inspektuar nga ekspertë të fushës.

‘BunarFest 2024’ ka filluar tri ditë më parë, ku të rinjtë janë angazhuar me punë vullnetare për pastrimin e shtratit të Lumbardhit./RTK

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Sot shënohet Dita e Çlirimit të Prizrenit

Me aktivitete të ndryshme do të shënohet sot Dita e Çlirimit të Prizrenit. Data: 12.06.2024 Programi i aktiviteteve: Ora 09:00: Seanca Solemne e Kuvendit të Prizrenit ...

Zyrtare: Milani emëron trajnerin e ri

Milani ka emëruar trajneri e ri të skuadrës së parë. “Rossonerët” drejtimin teknik të ekipit të parë të meshkujve ia ka besuar Paulo Fonseca-s...

Lajmet e Fundit