0.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Për një vit afër 5 mijë veta hoqën dorë nga shtetësia kosovare, MPB tregon arsyen

Në vitin 2022, 4 mijë e 790 persona kanë hequr dorë nga shtetësia kosovarë, derisa një të drejtë të tillë e kanë fituar 587 persona.

Ministria e Punëve të Brendshme, në një përgjigje për Gazetën Express, ka treguar arsyet që i shtynë kosovarët të heqin dorë nga shtetësia.

Sipas tyre, arsyeja kryesore është ndalimi i dyshtetësisë në shumë vende në Bashkimin Evropian.

“Arsyet pse personat heqin  dorë nga shtetësia e Republikës së Kosovës, është pasi që shumë shtete të Bashkimit Evropian nuk lejojnë dy shtetësinë përfshirë këtu edhe disa shtete që nuk janë pjesë e Bashkimit Evropian, duke pas parasysh që një numër i madhe i shtetasve tonë jetojnë tashme me vite në këto shtete e një numër i madhe edhe kanë lindur në këto shtete dhe si rezultat i saj  kanë fituar të drejtën e Fitimit të Shtetësisë dhe janë të obliguar të lirohen nga shtetësia  e  mëparshme në rast se dëshirojnë ta fitojnë shtetësinë e atij vendi. Pra, arsyeja kryesore është ndalimi dy shtetësisë në shume vende”, thuhet në përgjigjen e MPB-së për Express.

Më Shumë

PSV kërkon Elanga-n, Manchester United kërkon të rikthejë Januzajn

Eindhovens Dagblad raporton se PSV Eindhoven po konsideron të nënshkruajë Anthony Elanga në huazim nga Manchester United. PSV po përpiqet të gjejë një zëvendësues për...

Skënderbeu i tragjedisë së Haxhiademit: Një tjetër pavdekësi, por e plagosur

Nga: Visar Zhiti Dua të marr ndër duar tragjedinë “Skënderbeu” të Etëhem Haxhiademit, ta shfletoj sërish e sërish, sidomos sot … Vit Skënderbejan, 555 vjet pavdekësi...

Lajmet e Fundit