18.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Protesta në Bibliotekës Kombëtare parandalohet me premtim për rritje pagash

Libra-kongresit te manastiritMenaxhmenti i Ministrisë së Kulturës tash pesë muaj prejse ka marrë nën menaxhim bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” nuk ka gjetur kohë që të takojë e të dëgjojë shqetësimet e punonjësve të këtij institucioni.

Por një gjë të tillë sekretari i përgjithshëm i MKRS-së, Veton Firzi, dhe drejtori i Departamentit të Kulturës në MKRS, Kamuran Goranci, e kanë bërë pikërisht në ditën e parë të fushatës për zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit. Në këtë takim ata u janë përgjigjur pozitivisht kërkesave të punonjësve duke premtuar se shumë shpejt do të marrin masa për rregullimin e kushteve të punës dhe ngritjen e pagave.

Por takimi ndodh pasi brenda BK-së janë përmendur edhe protestat. Ftesën për takim e ka bërë vetë MKRS-ja, por mediet nuk janë njoftuar e as nuk janë lejuar t’u afrohen dyerve të amfiteatrit ku është mbajtur takimi.

“Çfarë ka të bëjë kjo me fushatën elektorale? As nuk e kam ditur që fillon të mërkurën fushata elektorale. I kam nja 600 punëtorë dhe nuk kam kohë të merrem me këto gjëra. Nuk kemi mundur t’i takojmë deri tash për shkak të volumit të punës”, ka thënë Firzi. “Keni menduar se do të ketë protesta, por nuk ka ndodhur kështu”, ka thënë ai për takimin ku nuk kanë qenë të pranishëm as anëtarët e Këshillit Drejtues të Bibliotekës Kombëtare e as drejtori i ri Bedri Zyberaj, që ende nuk e ka marrë postin. Kërkesave për ngritje të pagave dhe renovim të hapësirave zyrtarët e institucionit më të lartë kulturor në vend i janë përgjigjur pozitivish./koha ditore/

Më Shumë

Lajmet e Fundit