13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

QKMF-të nisin zbatimin e vendimit të MSh-së, s’japin më infuzione, spitalet po

Me datë 3 shkurt të këtij viti, Ministria e Shëndetësisë përmes një qarkoreje ka njoftuar të gjitha institucionet e kujdesit parësorë, se ndalohet dhënia e infuzioneve, përveç në rastet urgjente.

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec menjëherë ka nisur zbatimin e këtij vendimi, ku nevoja dhe numri i përshkrimeve për infuzione ka rënë pothuajse në zero.

Drejtuesi i këtij institucioni, Elbunit Kryeziu thotë se po rezulton që infuzionet janë përshkruar deri më tani pa nevojë, ngase pacientët këtë e kanë pasur si fontanë dëshirash dhe kanë kërkuar infuzion qoftë edhe për probleme më minore shëndetësore, si dhimbje shpine, fyti, lodhje dhe të ngjashme.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

E ata që kanë nevojë për trajtim disa ditor me infuzione duhet t’i marrin në spital.

Në Rahovec thonë se nuk kanë pasur telashe me qytetarët sa i përket këtij vendimi, mirëpo nga Malisheva bën të ditur  për televizionin se kanë shume ankesa.

Madje, në disa raste edhe spitalet siç duket nuk janë në dijeni për këtë vendim të MSh-së, ngase po i referojnë pacientët tek kujdesi parësorë për infuzione.

Ndërkaq, QKMF-ja në Klinë po i shërben edhe qytetarët e Malishevës dhe të tjerët nga komunat e afërta për infuzione të cilët referohen nga ordinancat private dhe spitalet publike.

Ky vendim i MSh-së është marr me arsyetimin se dhënia e terapisë paranterale nuk është e paraparë me konceptin e mjekësisë familjare.

Televizioni edhe muaj më parë ka raportuar lidhur me këtë çështje./Klan Kosova/

Lëshohet banesa me qira në Prizren

Më Shumë

Si u vra para syve të gruas e vajzës? – Zbulohen detaje tronditëse të vrasjes së Beqir Morinës në Prizren

Beqir Morina u vra në mënyrë mizore me dhjetë plumba në kokë para syve të bashkëshortes dhe vajzës së tij 8-vjeçare. Aktakuza e Prokurorisë Themelore...

Shyhrete Behluli viziton nënën për festën e Bajramit

Shyhrete Behluli është një emër shumë i dashur për të gjithë adhuruesit e muzikës folklorike. Dhe sot, për nder të festës së Fitër Bajramit, këngëtarja...

Lajmet e Fundit