12.8 C
Prizren
E martë, 23 Prill, 2024

Shtatë asete në mbrojtje të trashëgimisë kulturore në regjionin e Prizrenit

Këshilli i Kosovës për Trashëgimi Kulturore ka shpallur shtatë asete në mbrojtje të përhershme në kategorinë e trashëgimisë arkitekturale nga regjioni i Prizrenit.

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Samir Hoxha, tregon se me volum të shtuar po vijon angazhimi që në zbatim të mandatit ligjor, të plotësohen dosjet të më shumë aseteve të trashëgimisë kulturore me qëllim të avancimit të statusit ligjor të monumenteve të trashëgimisë kulturore që shtrihen në regjionin e Prizrenit.

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Asetet e shpallura janë:

  1. Muzeu Arkeologjik dhe Sahat Kulla
  2. Shtëpia e familjes Pomaku
  3. Kroi i Beledijes
  4. Shtëpia e Adem Aga Gjonit
  5. Shtëpia e Zekerija Sokolit
  6. Ndërtesa e Kuvendit të Vjetër Beledije
  7. Kompleksi i Sarajit të Vjetër 

Më Shumë

Reja, afër të emërohet trajner i skuadrës në Seria A

Ish-trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit, Edoardo Reja raportohet se mund të marrë drejtimin e skuadrës së Udineses deri në përfundim të këtij sezoni. Mediet...

Sot votohet për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat në veri

Sot në katër komunat në veri të vendit do të votohet për ose kundër shkarkimit të kryetarëve shqiptarë në këto komunat. Komunat që do të...

Lajmet e Fundit