3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Ukrainasi 11 vjeçar që udhëtoi i vetëm 960 km për t’u bashkuar me katër vëllezërit e motrat e tij

 

Hasani udhëtoi i vetëm, me vetëm një qese plastike, pasaportë dhe numër telefoni të shkarravitur në dorë, në një histori që bëri bujë ndërkombëtare.

Nëna e tij, Júlia Pisecká, një e ve, mbeti në qytetin e tyre të lindjes, Zaporizhzhia, ku trupat ruse goditën një termocentral bërthamor javën e kaluar. Ajo nuk mundi të udhëtonte me djalin e saj sepse po kujdeset për nënën e saj të moshuar dhe të palëvizshme, e cila nuk mund të ikë.

Kur Hasani arriti në kufi, ‘buzëqeshja, frika dhe vendosmëria’ e tij fituan mbi zyrtarët që e ndihmuan të kalonte në Sllovaki. Ata arritën të kontaktojnë familjen e tij në vend duke përdorur numrin e telefonit dhe një shënim që i ishte lidhur në bel.

Hassan dhe katër vëllezërit e motrat e tij më të mëdhenj folën për gëzimin e tyre për t’u ribashkuar në Bratisllavë.

Në një moment prekës, djali tha se nuk po mendon për të ardhmen dhe është i lumtur që është i sigurt.

Motra e tij e madhe, e cila përktheu fjalët e tij, tha: “Ai thotë se më e rëndësishmja është të jetë në vendin ku ka familjen”.

“Ai e pëlqen këtë qytet sepse është i sigurt. Ai nuk di për të ardhmen sepse nuk e di për situatën në Ukrainë. Ai nuk po mendon për të ardhmen, ai thjesht dëshiron të jetë me ne”.

Historia e Hassan fitoi vëmendjen globale pasi u zbulua se ai e bëri udhëtimin e gjatë i pashoqëruar me pak pasuri personale.

Nëna e tij e futi në një tren që shkonte drejt kufirit me shpresën se do të merrej nga të huajt zemërmirë.

Djali u kap nga vullnetarë në kufi, të cilët u kujdesën për të dhe i dhanë ushqim e pije, shkruan Mirror, transmeton Klankosova.tv.

I pyetur për pjesën më të frikshme të udhëtimit të tij, Hassan tha se po udhëtonte në një vagon treni të mbushur me njerëz, i rrethuar nga të huaj.

“Treni ishte shumë, shumë plot, kishte 300 njerëz në një vagon”, përktheu motra e tij.

“Fëmijët dhe njerëzit ishin ulur në sallë dhe të gjithë flisnin në gjuhë të huaja dhe ai nuk po kuptonte, kështu që ishte më e frikshme pjesa e udhëtimit për të”.

Fëmijët thanë se mendimet e tyre janë me nënën e tyre, duke thënë: “Të gjithë ata që ishin me të gjatë gjithë jetës së saj, ne të gjithë e lamë atë në një moment.”

“Nëna është shumë e lumtur që Hasani është me ne”.

Më shumë se 2.3 milionë njerëz janë larguar nga lufta në Ukrainë dhe rreth 1.9 milionë janë të zhvendosur brenda vendit, tha të enjten një zyrtar i OKB-së.

 

Më Shumë

Sulmohet me gërshërë një burrë në Korishë të Prizrenit

Një burrë është sulmuar me gërshërë nga një tjetër në fshatin Korishë të Prizrenit. Policia në raportin 24 orësh rastin e ka cilësuar si aksidental...

Disa të vdekur dhe të tjerë të plagosur pas të shtënave me armë në një supermarket në Virxhinia, SHBA

Një person i armatosur ka vrarë disa persona dhe ka plagosur disa të tjerë në një supermarket Walmart në Chesapeake, në shtetin amerikan të...

Moti për sot

Lajmet e Fundit