19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Xhamia e Bubavecit po bëhet edhe me muze (VIDEO)

Në Bubavec të Malishevës ka filluar  ndërtimi i Muzeut Kombëtar për Pajtimin e Gjaqeve dhe renovimi i Xhamisë së Pajtimit të Gjaqeve.

Kjo xhami për 31 vite ka shërbyer në rregullimin e marrëdhënieve ndërfisnore.

Pranë saj po ndërtohet një muze i cili është i pari në vend i këtij lloji dhe aty do të ruhen histori e fakte që kanë të bëjnë me pajtimin e xhaqeve.

Restaurimi i xhami dhe ndërtimi i  muzeut pritet të përfundojnë në prill të vitit të ardhshëm.

Kronikë e zgjeruar nga Arjeta Sinani.

Më Shumë

Fundi i një epoke, yjet e futbollit që nuk do ti shohim më në Evropian

Në përfundim të ndeshjeve çerekfinale janë përcaktuar skuadrat gjysmëfinaliste në Euro 2024. Por përveç eliminimit nga kjo veprimtari, për disa futbollistë ajo ndeshje ka qenë...

Kryetari i Rahovecit mban takimin me drejtorët, diskutojnë për ecurinë e punëve

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka mbajtur mbledhjen e përjavshme me drejtorët e drejtorive. Ai ka biseduar për ecurinë e punëve, sfidat në...

Lajmet e Fundit