-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

2100 shqiptarë janë kthyer më 2013 nga Italia

Capture d’écran 2014-07-05 à 08.12.02Gjatë vitit të shkuar kanë vendosur të lënë Italinë mbi 82 mijë italianë dhe janë kthyer në atdhe rreth 44 mijë të huaj.

Në vitin 2008 këto shifra ishin sa gjysma e atyre të vitit 2013: para gjashtë vjetëve largoheshin 39.5 mijë italianë dhe vetëm 22 mijë të huaj.

Në ardhje-kthimet nuk bëjnë përjashtim, qoftë për uljen e ardhjeve, qoftë për shtimin e largimeve, as shqiptarët.

Edhe pse mbeten komuniteti i dytë i të huajve në Itali, përsa u përket ardhjeve gjatë vitit të shkuar shqiptarët e Italisë renditen të pestët me 12 mijë ardhje, ndërkohë që nga Rumania kanë hyrë rreth 50 mijë njerëz, Maroku mbi 19 mijë, Kina rreth 18 mijë e Ukraina 12,5 mijë.

Në raportin demografik të ISTAT thuhet gjithashtu se krahasuar me vitin 2012, ardhjet e shqiptarëve kanë pësuar një tkurrje prej 12,3%.

Përsa u përket kthimeve në vendlindje shqiptarët renditen të dytët në shifra absolute. Pas rumunëve të Italisë, nga të cilët mbi 10 mijë janë kthyer në vendlindje (21% më shumë se një vit më parë), renditen shqiptarët me 2.100 kthime, me një rritje vjetore në përqindje më të lartë se të tjerët, 23%.

Më Shumë

KEDS: Erërat e forta lanë pa rrymë një numër të caktuar të konsumatorëve

Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar të dielën se për shkak të erërave të forta, janë dëmtuar përçues...

Lajçak viziton të hënën Kosovën

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, pritet të vizitojë Kosovën më 6 shkurt, derisa, sipas...

Biseda me djalin

Lajmet e Fundit