22.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Cristante: Shqipëria është e vështirë për t’u përballur

Bryan Cristante këmbëngul se Italia “di se si të fitojë dhe dëshiron të përsërisë veten” në Euro 2024, ndërsa Roma “bëri përparim” kur Daniele de Rossi mori drejtimin nga Jose Mourinho.

Mesfushori i gjithanshëm është pjesë e skuadrës së Italisë që po përgatitet për turneun në Gjermani dhe pritet të startojë në mesfushë kundër Shqipërisë të shtunën.

Kjo për shkak se Nicolo Barella dhe Nicolo Fagioli janë ende duke luftuar me probleme muskulore dhe nuk ishin në stërvitje, por vetëm duke punuar në palestër.

“Ne jemi ndezur, të gatshëm dhe duke punuar shumë pas një stërvitjeje të mrekullueshme”, tha Cristante për “UEFA.com”.

“Mezi presim të fillojmë, ka kaq shumë fansa këtu që na bëjnë të ndihemi si në shtëpinë tonë, e dinim se kishte shumë italianë në Gjermani dhe ata e shfaqën pasionin e tyre edhe jashtë hotelit.

“Ne duam t’i bëjmë krenarë ata dhe të gjithë italianët në shtëpi”, shtoi mesfushori i Roma-s.

Italia ka pasur disa rezultate të përziera në Kampionatin Evropian, pasi humbi finalen në 2000 dhe 2016, por fitoi edicionin më të fundit duke mundur Anglinë në finale në “Wembley”.

“Euro 2020 do të mbetet një kujtim i mrekullueshëm për gjithë jetën tonë, por ky është futbolli, duhet të vazhdosh dhe ka gjithmonë një garë të re. Tani duhet të japim gjithçka për të dëshmuar se jemi ende ndër skuadrat më të mira”, vijoi ai.

“Ndoshta kjo është një skuadër më e re, por është ende e talentuar dhe me një trajner që është po aq i mirë. Kemi shumë mesfushorë të fortë dhe është mirë të kemi këtë konkurrencë për vende”.

“Ne e dimë se si të fitojmë dhe duam të përsërisim veten”, theksoi Cristante.

Italia është në një grup të vështirë me Shqipërinë, Spanjën dhe Kroacinë, por dy të parat kalojnë, së bashku me katër më të mirët e vendeve të treta.

“Shqipëria është e vështirë për t’u përballur dhe ka shumë lojtarë me të cilët jemi njohur në Serie A, kështu që ndoshta ky është rreziku më i madh, sa mirë na njohin ata”, vazhdoi Cristante.

“Të nisësh mirë është edhe më e rëndësishme në një grup kaq të vështirë, pasi çdo ndeshje bëhet thelbësore. Spanja dhe Kroacia treguan me kalimin e viteve se janë ekipe të mëdha, por edhe ne e treguam këtë. Është e vështirë për ne dhe për secilin prej tyre”, shtoi ai.

Cristante-s iu kërkua të zgjidhte të preferuarit e tij për të fituar Euro 2024.

“Ka shumë skuadra të mira me shumë përvojë, si Anglia dhe Franca, por edhe ne jemi të fortë, të rinj dhe të etur për të dëshmuar veten në këtë turne”, tha ai.

“Duhet të synojmë rezultatin maksimal dhe jo t’i vendosim kufij vetes. Ne mund të themi fjalën tonë kundër kujtdo”, vuri në dukje mesfushori.

Cristante u pyet edhe për situatën te Roma, ku Mourinho u shkarkua në janar për të sjellë legjendën e klubit De Rossi.

“Ne bëmë përparim të mëtejshëm me De Rossi-n dhe u përmirësuam si skuadër, tani duhet të vazhdojmë për sezonin e ardhshëm ashtu siç e mbyllëm të fundit”, theksoi Bryan.

De Rossi ishte pjesë e skuadrës së Italisë që fitoi Kupën e Botës 2006 dhe më pas në stafin e Roberto Mancini-t në Euro 2020, kështu që a dha ndonjë këshillë?

“Ne flasim për gjithçka, por ai nuk kishte asgjë specifike për këtë. Ai ishte një nga mesfushorët më të mirë, kështu që natyrisht çdo këshillë prej tij është gjithmonë një kënaqësi”, përfundoi mesfushori i Italisë. Albanian Post

Marketing

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

 

 

Më Shumë

Xhaka me bashkëlojtarë i siguruan miliona euro federatës zvicerane

UEFA shpërblen të gjitha ekipet përfaqësuese që marrin pjesë në Euro 2024. Në fakt të hyrat e UEFA-s nga Evropiani janë qindra milionëshe, ndërsa...

Ballkani nis sot aventurën e re në LK, sfidon UE Santa Coloma

Kampioni i Kosovës, FC Ballkani sot nis aventurën e re në Ligën e Kampionëve. Skuadra më e suksesshme kosovare në arenën ndërkombëtare do të përballet...

Lajmet e Fundit