19.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit acarohet me vendimin e MPJ-së ku iu ndalua hyrja në Kosovë, patriarkut serb

Dioqeza e Rashkës dhe Prizrenit, ka reaguar ndaj vendimit të autoriteteve kosovare, të cilat i ndaluan hyrjen në territorin e Kosovës, patriarkut serb, Porfirije.

Nga kjo dioqezë, përmes një deklarate, shprehen të acaruar se ky nuk është rasti i parë që patriarkut serb i ndalohet hyrja në Kosovë, ndërsa justifikon kërkesën për pjesëmarrjen e tij në ritualin e tyre në Patriarkanën e Pejës.

 

”Dioqeza e Rashkë-Prizrenit, së bashku me klerin, manastirin dhe besimtarët e saj, shpreh keqardhje të thellë për vendimin e sotëm të autoriteteve të Kosovës. Ky vendim i ndaloi Shenjtërisë së Tij Patriarkut Serb Porfirije dhe ipeshkvijve shoqërues që të hyjnë në Kosovë për të marrë pjesë me peshkopë të tjerë në Liturgjinë Hyjnore në Patriarkanën e Pejës dhe në hapjen ceremoniale të kuvendit të sivjetshëm të ipeshkvijve të kishës #ortodokse serbe”.

”Fatkeqësisht, ky nuk është rasti i parë që patriarkut tonë i ndalohet hyrja dhe pengohet vizita e tij në Patriarkanën e Pejës, selia e lashtë historike e Kishës sonë dhe shtëpia 800-vjeçare e kryepeshkopëve dhe patriarkëve ortodoksë serbë. . Patriarku Porfirije dhe peshkopët tanë ishin pritur me padurim nga besimtarët, të cilët e panë fillimin e Asamblesë së Shenjtë të Ipeshkvijve në Patriarkanën e Pejës si një mbështetje të fortë të Kishës në përpjekjet tona për të ngulmuar në këtë fushë gjatë kohëve sfiduese”.

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

Më Shumë

Vazhdojnë punimet në oborrin e SHMU “Gani Saramati” në Prizren

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se po vazhdojnë punimet në oborrin e SHMU "Gani Saramati" në Prizren. Gjatë këtyre punimeve, janë ndërtuar parkingje të reja,...

Akti 4: Të dielën përballen Ylli me Trepçën

Të dielën zhvillohet përballja e katërt finale mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit po udhëheqin 2:1 në serinë finale dhe nëse fitojnë do të...

Lajmet e Fundit