0.8 C
Prizren
E diel, 29 Janar, 2023

Gjykata: Paratë që mori Vetëvendosje i takojnë LB

AvniKlinaku-lbParatë që Vetëvendosje, nuk ia kishte dhënë Lëvizjes për Bashkim, po shkojnë drejt kësaj të fundit.Gjykata Themelore e Prishtinës më 11 qershor 2014 i ka dhënë të drejtë LB’së- një parti politike, për dallim nga Vetëvendosje që është veç si iniciativë qytetare ende, në kërkesën e tyre drejtuar Komisionit Qendror Zgjedhor, ku kërkonin që të merrnin nga fondet publike që u takojnë si parti.

Praktikisht, paratë që i kanë takuar LB’sw, edhe sipas këtij vendimi të fundit, i ka marrë Vetëvendosje.Gjykata i jep të drejtë LB’së dhe e obligon KQZ’në që të nxjerr një vendim meritor.

Historia nisi në shtator të 2011’ës kur Lëvizja për Bashkim kishte drejtuar ndaj Lëvizjes Vetëvendosje, duke e cilësuar si subjekt politik që shpërdoron paranë publike. Këto akuza të drejtuara nga kryetari i LB-së, Avni Klinaku, u bënë me rastin e bërjes publike të largimit të dy deputetëve të LB-së, Aurora Bakalli dhe Agim Kuleta, nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje

Avni Klinaku kishte thënë se Lëvizja Vetëvendosje, duke shpërdoruar dhe përvetësuar fondin për mbështetje të subjekteve politike, e ka lënë Lëvizjen për Bashkim pa financimin e rregullt të paraparë nga institucionet shtetërore.

Në këtë mënyrë, ai ka thënë se edhe Lëvizjen Vetëvendosje e ka goditur sindromi i shumë partive politike në Kosovës, për shpërdorimin e parasë publike.

“Lëvizja Vetëvendosje nga buxheti i Kosovës në emër të fondit për mbështetje të subjekteve politike për vitin 2011, për të 14 deputetët, 12 të Vetëvendosjes dhe 2 të Lëvizjes për Bashkim, ka marrë 284 mijë e 410 euro. Kjo shumë për mandatin katërvjeçar për të 14 deputetët arrin në 1 milionë e 137 mijë euro. Nga ky fond Lëvizja Vetëvendosje nuk ia ka ndarë Lëvizjes për Bashkim asnjë cent, megjithëse sipas proporcionit, për dy deputetët e saj i takojnë 40 mijë euro në vit, respektivisht 162 mijë euro gjatë mandatit katërvjeçar”, pati deklaruar Klinaku.

Këto pretendime LB’ja i ka paraqitur ne KQZ. Ky institucion, sipas Gjykatës, nuk kishte nxjerrë një vendim në këtë rast, por vetëm një përgjigje për LB’në.

LB’ja më pastaj bëri një padi kundër KQZ’së, padi të cilën e ka aprovuar si të bazuar Gjykata, shkruan Exress.

Më Shumë

Policia rrit sigurinë ndaj Totajt (VIDEO)

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, është kanosur të martën mbrëma nga një qytetar. Sipas policisë, pronari i një shtëpie që për gati 10...

Aksident mes tri veturave në Kijevë të Malishevës, lëndohet një person

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e së premtes rreth orës 10:16 mes tri veturave në Kijevë të Malishevës. Lajmin për Front Online e...

Lajmet e Fundit