11.8 C
Prizren
E diel, 26 Mars, 2023

KGjK-ja dërgon në Kushtetuese Ligjin për Paga

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK) në mbledhjen e 303-të të mbajtur të enjten, ka njoftuar se do t’i drejtohet Avokatit të Popullit për dërgimin e Ligjit të Pagave në Gjykatën Kushtetuese.

Këtë e bëri të ditur kryesuesi i KGJK-së, Albert Zogaj, i cili tha se Ligji i Pagave është në kundërshtim me standardet kushtetuese, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Ky Ligj është në kundërshtim me standardet kushtetuese, opinionet e Komisionit të Venecias dhe si i tillë cenon rëndë pavarësinë e gjyqësorit. E ftojmë Avokatin e Popullit që t’i ushtrojë funksionet e tij dhe ta procedojë këtë ligj të Gjykatën Kushtetuese”, tha Zogaj.

Këtë vendim për kërkesë tek Avokati i Popullit për dërgimin e Ligjit në Gjykatën Kushtetuese, kryesuesi Zogaj tha se e morën në mbledhjen e Asmblesë së kryetarëve të Gjykatave.

Ndryshe, Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD) më 6 janar 2023, ka deponuar tek Avokati i Popullit kërkesë për fillimin e hetimeve për shkelje të të drejtave të njeriut dhe inicim në Gjykatën Kushtetuese të Ligjit NR. 08/L-196 për Pagat në Sektorin Publik.

Më Shumë

Varane zbulon dy klubet për të cilat do të ishte i gatshëm të largohej nga United

Raphael Varane ka zbuluar dy klubet për të cilat ai mund të largohet nga Manchester United në të ardhmen. Mbrojtësi francez, i cili u tërhoq...

5 gjërat kryesore nga takimi i Ohrit

Bashkimi Evropian e ka quajtur si shumë të suksesshëm takimin e 18 marsit në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb,...

Lajmet e Fundit