2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Përkujtohet beteja e Vërrinit

beteja e vrrinitPërfaqësues të institucioneve lokale dhe qendrore në mesin e të cilëve edhe kryeminsitri, Hashim Thaçi, ata të shoqatave të dala nga lufta dhe familjarë të dëshmorëve janë bërë bashkë sot në fshatin Jeshkovë të Prizrenit për të përkujtuar betejen e Vërrinit në të cilën pesmbëdhjetë vjet më parë kanë rënë 27 dëshmorë dhe 42 martirë.

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, tha se Jeshkova është vendi më i shejtë në të cilin ishte vendosur shtabi i brigadës 125 të ZOP-it, transmeton RTK.

Ai siguroi qytetarët se nuk do të ketë ndalesë e as kthesë prapa duke përmendur në këtë kontest lëvizjen e lirë dhe integrimin në strukturat euroatlantike.

Ndërkaq kryetari i Komunës së Prizreit, Ramadan Muja tha se dëshmorët e kombit ishin bijtë e popullit feniks i cili edhe pse u rrezikua me qindra herë nuk u zhduk.

Ndërkaq në betejën e Vërrinin e cila u zhvillua nga 1-5 shtator të vitit 1998 ranë 27 dëshmorë dhe 42 martirë.

Më Shumë

Kurti përkujton dëshmorët në Rogovë të Hasit, Vraniq, Bishtazhin e Gadish

Në 24- vjetorin e masakrës në fshatin Rogovë të Hasit, kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka përkujtuar 21 dëshmorët, luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të...

Apeli e kthen në rigjykim rastin e rrënimit të aneks-objektit të kompleksit “Abi Çarshia”

Gjykata e Apelit e ka kthyer në rigjykim rastin e rrënimit të aneks-objektit të kompleksit “Abi Çarshia”, ku u dënua deputetja e Vetëvendosjes dhe...

Lajmet e Fundit