6.8 C
Prizren
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Prizren, themelohet Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Ambient të Hapur

Është themeluar Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Ambient të Hapur, raporton PrizrenPress

Për nder të Ditës Botërore të Teatirt, u themelua edhe Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Ambient të hapur.

Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, i cili thotë se ky festival sivjet nisë rrugëtimin për t’u shndërruar në një ngjarje tradicionale që do të mbahet në qytetin e Prizrenit.

Në vijim gjeni postimin e plotë të tij:

Me 27 Mars, në Ditën e Teatrit u themelua Festivali Ndërkombëtar i Teatrit në Ambient të Hapur, i cili do të organizohet nga artistët në partneritet me Komunën e Prizrenit.

Ky festival u themelua nga artistët: Shkëlzen Veseli, Adrian Morina dhe Zana Duraku dhe do të mbahet në fund të muajit Korrik dhe në filllim të muajit Gusht, nën patronatin tim në cilësinë e Kryetarit të Komunës së Prizrenit.

Festivali synon të bëjë bashkë teatro e trupa teatrore nga vendi, rajoni dhe evropa.

Prizreni është vatër e kulturës, artit dhe simbolizohet me diversitet kulturor të shumë etnive që jetojnë së bashku në harmoni të plotë, në po këtë frymë do të organizojmë dhe këtë fesival.

FESTIVALI NDËRKOMBËTAR I TEATRIT, do të jetë një ngjarje artistike e kulturore e paharrueshme, që do të organizohet për herë të parë në verë të këtij viti.

Mund të jetë një imazh i 9 persona, njerëz në këmbë dhe kostum

Më Shumë

Ti nuk e di se ç’është dashuria

Poezi nga: Raymond Carver Përktheu: Fadil Bajraj (një mbrëmje me Charles Bukowskin) Ti nuk e di se ç’është dashuria tha Bukowski Jam 51 vjeç shikomë Jam i dashuruar në...

Kurti: Në pranverë pritet të arrihet marrëveshja Kosovë – Serbi

Marrëveshja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që të kujton atë mes dy Gjermanive pas Luftës së Dytë Botërore, do të duhej të mundësojë integrimin e...

Moti për sot

Moti për sot

Lajmet e Fundit