20.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Protestojnë pronarët e pishinave, paralajmërojnë se protestën tjetër do ta mbajnë në kufi me Shqipërinë

Protestuesit kanë paralajmëruar se nëse Qeveria nuk merr vendim, protestën e radhës do ta mbajnë në kufi me Shqipërinë.

Me përjashtim të atyre të mbyllura, pishinat në Kosovë nuk po lejohen të punojnë.

E pronarët e pishinave nuk janë aspak dakord  me këtë vendim.

Prandaj ata sot kane mbajtur një proteste, në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, duke treguar se mirëmbajtja e tyre po u kushton e në anën tjetër nuk po mund të presin klientë.

Sipas tyre, vendimi i Qeverisë ka bërë që një pjesë e madhe e pishinave në vend të ndodhen në prag të falimentimit.

Paçarizi njoftoi se nëse ky vendim nuk anulohet, protesta e radhës do të jetë në kufirin me Shqipërinë.

Ata treguan se nga funksionimi i pishinave sigurohen të ardhurat për rreth 5 mijë persona, pasi një numër i madh i familjeve kanë të punësuar nëpër to./T7

Më Shumë

Konjufca për sanksionet e Amerikës për shkak të veriut: Është një gjë e keqe për Kosovën

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se zhvillimet e fundit në Kosovë janë ngative për vendin tonë dhe situata nuk është mirë dhe...

“Loyola-Gymnasium” për herë të dytë “Supershkollë”

Dymbëdhjetë nxënës të “Loyola-Gymnasium” kanë udhëtuar sot për në Bosnje dhe Hercegovinë, në kuadër të programit të shkëmbimit “Supershkollat”, zbatuar nga Zyra Rajonale e...

Mona Liza

Lajmet e Fundit