12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Fol presidente!

Atifete jahjagaPresidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga, po i kërkohet që t`i dërgojë në Gjykatën Kushtetuese edhe disa pyetje. Ato do të duhej të kërkonin përgjigje nga Gjykata nëse grupet parlamentare mund të krijohen para konstituimit të Kuvendit të Kosovës nga dy tre parti të dala prej zgjedhjeve dhe kësisoj ta fitojnë të drejtën për ta propozuar kryeparlamentarin.

Tek kjo situatë ka sjellë fakti që partitë politike assesi nuk po pajtohen se kush është grupi më i madh parlamentar që do të ulet në mes të sallës së Kuvendit dhe do të propozojë kryeparlamentarin.

E ky mospajtim si dhe insistimi i PDK-së, por edhe insistimi i koalicionit LDK-AAK-NISMA, se atyre u takon kryeparlamentari, nuk mund të zgjidhet ndryshe pos me ndërhyrjen e shefes së shtetit, presidentes Atifete Jahjaga.

Burime të afërta me presidenten nuk e kanë mohuar mundësinë që kjo zyrë të dërgojë pyetje, por pasi që ta kenë konsultuar mirë lëndën dhe të jenë të bindur se Gjykata Kushtetues nuk do ta refuzojë kërkesën.

Më Shumë

Sot fillon rrugëtimi i Kosovës për Euro 2024

Sot (e shtunë) fillon rrugëtimi kualifikues i Përfaqësueses së Kosovës për Kampionatin Evropian që zhvillohet në vitin 2024 në Gjermani. Dardanët do të përballen me...

Humbjet milionëshe të Trustit Pensional

Trusti Pensional i Kosovës vazhdon të mbetet pa bord drejtues. Komisioni për përzgjedhjen e anëtarëve të bordit nuk ka kthyer përgjigje për Radio Kosovën...

Lajmet e Fundit