30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ndahet nga jeta ish-drejtori i Komunës së Prizrenit dhe themeluesi i RTV “Yeni Donem”, Mehmet Bytyç

Është ndarë nga jeta në moshën 69-vjeçare Mehmet Bytyç, një nga emrat që dha kontribut të madh për komunitetin turk të Kosovës. Bytyçi ishte themelues i Radio dhe Televizionit “Yeni Donem”, i cili kishte program në gjuhën turke, shqipe dhe boshnjake.

Ai u bë zëri i komunitetit turk në Kosovë me gazetën “Yeni Donem”, të cilën e botoi pas luftës në vitin 2000.

Në vitet 2013-2014, Bytyçi ishte Drejtor i Financave në Komunën e Prizrenit, nën qeverisjen e Ramadan Mujës.

Kryetari i Partisë Demokratike Turke të Kosovës – KDTP në Prizren, Fikrim Damka, u ka shprehur ngushëllime familjes së të ndjerit, duke thënë se kontributet e Bytyçit do të kujtohen gjithmonë dhe do të jenë shembull për gjeneratat e ardhshme.

“Me pikëllim të thellë mësova për vdekjen e plakut tonë të çmuar Mehmet Bytyç, i cili ofroi shërbime të mëdha për shoqërinë kosovare turke, mori rol aktiv në politikë, shërbeu si drejtor i komunës dhe si pronar i gazetës “Yeni Donem”. Ai bëri shumë kontribute të rëndësishme në mediat kosovare turke dhe mbajti një jetë plot sakrifica për shoqërinë tonë. Përpjekjet dhe kontributet e tij do të kujtohen gjithmonë dhe do të jenë shembull për gjeneratat e ardhshme.

Allahu e mëshiroftë të ndjerin. Ngushëllimet e mia familjes dhe farefisit të pikëlluar. Ngushëllimet tona për të gjithë.”, ka shkruar Damka në Facebook./TV Prizreni

Marketing

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

 

 

Më Shumë

Hera e parë që do të luajnë në garat evropiane, Malisheva nis përgatitjet për sezonin e ri

Malisheva ka përfunduar një sezon historik atë 2023/24 ku e përfundoi në pozitën e katërt në tabelë. Kjo pozitë i mjaftoi malishevasve që të kapin...

Totaj viziton Këshillin e Bashkësisë Islame për Kurban Bajramin

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, bashkë me kryesuesen e Kuvendit Komunal, Antigona Bytyqi, nënkryetarin Kujtim Gashi, drejtorët e asamblistës dhe bashkëpunëtorët e kabinetit, vizituan...

Lajmet e Fundit