34.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Pjesë e shkëputur nga fjala mbrojtëse para gjyqit

Mr. Ukshin Hoti

Populli shqiptar duhet bashkuar kete e dine te gjithe dhe askush me nuk e konteston.

Ai duhet te bashkohet per shkak se eshte i njesuar ne planin shpirtëror: e ka nje gjuhe, nje kulture dhe nje histori. Për shkak se eshtë nje popull i vjetêr evropian i Balkanit, i cili qe herêt e ka demonstruar pjekurine e vet shtet-formuese; per shkak se githashtu qe heret e ka arritur nivelin e duhur te vetedijes politike pèr veten, pèr vendin dhe pèr interesat e veta ne rajon, dhe per shkak se e ka deshmuar ne menyre te lavdishme dobishmerine e vet ne te gjitha planet e bashkesise evropiane te popujve.

Nuk i duhet qe ta deshmoje perkatesine e vet ne kete bashkesi, sepse pavaresisht nga pozita e vet geopolitike dhe e pranisë se religjionit islamik në shumicën e pjesètarève te tij, ai ka qene dhe ka mbetur popull evropian.

Ai duhet te bashkohet edhe per shkak se e drejta per vetevendose eshte njera nder arritjet qenésore te gytetèrimit evropian, e drejta te clien vetè ajo e ka proklamuar dhe e cila mè asnje populli ne Evrope nuk mund t’i refuzohet a ti mohohet.

Popullit shqiptar i duhet nje gje e tille që te mund te zhvillohet vet më tej per ta ardhur nivelin e porgjthshem të kësaj bashkisie E drejta o popullit shqiptar per t’u bashkar buron edhe nga fakti se ai nuk ka qene ndonjëherë i pyetur per caktimin e Kufive që e cungojnë nga to gjitha anët.

Kur u bë një gjë e tillë në Konferencën e Ambasadorëve, premieri i atëhershëm britanik, sër Eduard Grey, që e kryesonte atëherë këtë konferncë, pati deklaruar publikisht se ishin detyruar që të flijonin këtë popull për shkak të së paqes evropiane ………

Gykata e Qarkut ne Prizren Mr. Ukshin HOTI 29 shiator 1994

 

Marketing

Ofertat e “Bashkimi Reisen” për pushime të paharrueshme në Velipojë

“Bashkimi Reisen” organizon udhëtime turistike për në Ulqin

 

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

 

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

 

 

Më Shumë

Dhunoi seksualisht një të mitur, 20 vjeçari nga Prizreni dënohet me tetë vjet burgim

Gjykata Themelore në Prizren ka marrë vendim për dënim me tetë vjet burgim, ndaj 20 vjeçarit E.H nga Prizreni, i cili kishte dhunuar seksualisht...

Moti me diell, temperatura deri në 38 gradë celsius

Në vendion tonë sot do të jetë mot kryesisht me diell. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës, vlerat e temperaturave minimale do të lëvizin ndërmjet 14-18 gradë...

Lajmet e Fundit