19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

U themelua zyrtarisht Muzeu i Masakrës në Krushë të Madhe

Në pikën e dymbëdhjetë të seancës së rregullt të Kuvendit Komunal të Rahovecit, qw u mbajt dje, në praninë e profesorëve të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, të studentëve të Departamentit të Antropologjisë – Fakultetit Filozofik, Fakultetit të Arkitekturës, Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” dhe përfaqësues nga Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore – Prizren, u shqyrtua dhe u miratua në mënyrë unanime propozim-vendimi për themelimin e Muzeut të masakrës në Krushë të Madhe.

“Për të gjethe ata që kontribuuan në idenë dhe funksionalizimin e plotë të tij kryetari ndau mirënjohje me motivacionin për kontributin vullnetar (nëntor 2023 – mars 2024) në konceptimin, dizajnimin dhe përgatitjen e ekspozitës muzeale të Muzeut të Masakrës së Krushës së Madhe, e cila do të jetë vepër e rëndësishme e kujtesës historike”, ka njoftuar Komuna e Rahovecit.

Në Muzeun e Masakrës në Krushë të Madhe mund të dëgjoni 202 intervistat e realizuara me të mbijetuarit dhe mund të shihni artefakte e fotografi, që do të na shërbejnë në formësimin e kujtesës kolektive, thirrjes për drejtësi dhe nderimit të viktimave.

Muzeu i krimeve serbe të luftës në Krushë të Madhe qëndron si një dëshmi e sakrificave të bëra nga individë të panumërt gjatë luftës së fundit në Kosovë, e cila paraqet sinonimin e dhimbjes, të rezistencës dhe të heroizmit.

Marketing

 

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

 

Më Shumë

Quni për avancimin e Kosovës në AP-në e NATO-s: Çështje e ngritur nga presidenti Rugova

Të hënën, Kosova u avancua nga anëtare vëzhguese në atë të asociuar në kuadër të Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Lidhur me këtë ka folur ish-ministri...

Lansohet në e-Kosova paraqitja online e Provimit të Maturës

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë ka njoftuar se është lansuar në platformën e-Kosova paraqitja online e Provimit të Maturës Shtetërore. Sipas MAShTI-it, paraqitja online...

Lajmet e Fundit