6.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Kosovarët me rreth 5 miliardë euro kredi

Banka Qendrore e Kosovës ka bërë të ditur se vlera e kredive bruto të kosovarëve për muajin shkurt nëpër banka është 4.95 miliardë euro.

Në krahasim me muajin janar 2024 është shënuar një rritje prej 60.40 milionë euro.

Ndërsa në dhjetor të vitit 2023, vlera e kredive bruto, sipas BQK-së, ka qenë 4.91 miliardë euro.

Në anën tjetër, vlera e depozitave të konsumatorëve nëpër banka në shkurt 2024 ka arritur në 6 miliardë euro. 26.60% e tyre janë të afatizuara.

Vetëm në muajin shkurt vlera e depozitave të reja ka qenë 78.70 milionë euro.

Banka Qendrore e Kosovës ka bërë publike edhe vlerën e aseteve të bankave komerciale në vend si dhe kapitalin e tyre.

Aseset e bankave komerciale në shkurt 2024 kanë shënuar rritje për 29.90 milionë euro.

Vlera e përgjithshme e tyre arrin në 7.40 miliardë euro, nga 7.36 miliardë euro sa ishte në janar 2024.

E kapitali i bankave komerciale, sipas BQK-së, është 894.10 milionë euro.

Në dhjetor 2023 kapitali i tyre ka qenë 863.3 milionë euro./kallxo.com

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

Më Shumë

Policia shqipton mbi një mijë e 800 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1873 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Kirurgu i Spitalit të Prizrenit, Zgjim Berisha aderon në Vetëvendosje

Kirurgu i Spitalit Regjional të Prizrenit, Dr. Zgjim Berisha ka aderuar në Lëvizjen Vetëvendosje në Prizren. “Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Prizren çdo ditë e...

Lajmet e Fundit