31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Limaj merr pjesë në inaugurimin e “Kalasë së UÇK-së” në Prizren

Fatmir Limaj, kryetari i Nismës Socialdemokrate, mori pjesë në inaugurimin e kompleksit “Kalaja e UÇK-së” në Arbëri të Vërrinit në Prizren. Në këtë ceremoni të rëndësishme, ku ishin të pranishëm personalitete të shumta që kanë kontribuar për vendin, Limaj theksoi rëndësinë e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe sakrificën e madhe të popullit shqiptar për liri.

Në fjalën e tij, Limaj rikujtoi momentet e vitit 1998, kur komandanti legjendar Adem Jashari ngriti kushtrimin anekënd Kosovës, duke bashkuar çdo cep të vendit në luftë për liri. Ai vuri në pah simbolikën e kodrës ku u ndërtua kompleksi, duke e krahasuar me kohën kur pushka krisi në Prekaz dhe Serbia ngriti në këmbë gjithë Kosovën, ndërsa jehona e UÇK-së u dëgjua kudo, përfshirë edhe këtë zonë.

Kryetari Limaj shprehu mirënjohje dhe respekt për të gjithë veteranët, iniciatorët dhe të gjithë ata që kanë kontribuar për të lartësuar shkronjat e arta “UÇK” në Prizren. Ai theksoi se përurimi i kompleksit në Ditën e Çlirimit të Prizrenit është një moment i veçantë.

Në përmbyllje, Limaj nderoi dhe respektoi të gjithë dëshmorët e kombit dhe ata që lartësojnë dhe vlerësojnë luftën e UÇK-së, duke thënë: “Lavdi gjithë dëshmorëve të kombit, nder dhe respekt për të gjithë ata që lartësojnë, nderojnë dhe vlerësojnë luftën e UÇK-së.

Marketing

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

Më Shumë

Bashkimi zyrtarizon të huajin e parë për stinorin e ri

Skuadra e Bashkimit pak më parë ka bërë të ditur se ka angazhuar basketbollitin Robert Rikic, i cili do të jetë i huaji i...

Policia shqiptoi për 24 orë, 1702 gjoba në trafik

Policia e Kosovës njofton se për 24 orë, ka shqiptuar 1702 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë 24 orëve të fundit janë evidentuar disa aksidente...

Lajmet e Fundit