30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Zyrtare: Hansi Flick trajner i Barcelonës

Hansi Flick tani edhe zyrtarisht është trajneri i Barcelonës, me ish-trajnerin e Bayern Munich dhe Gjermanisë që nënshkroi kontratë dyvjeçare me skuadrën katalunase.

Trajneri gjerman nënshkroi kontratën në zyrat e klubit të Barcelonës të mërkurën për të nisur një epokë të re në klubin katalanas. Flick do të qëndrojë në krye deri në vitin 2026 pasi ra dakord për një kontratë dyvjeçare pas disa raundeve të diskutimeve me drejtorin sportiv Deco dhe presidentin e klubit Joan Laporta.

Hansi Flick Germany 2023

Sipas BBC Sport, Barcelona kishte nisur bisedat me Flick “të paktën dy muaj më parë” dhe kishte një marrëveshje në parim për shumë kohë. Prandaj, afati kohor i ngjarjeve tregon se ata tashmë ishte në kontakt me Flick kur fillimisht e bindën Xavin të vazhdonte në klub deri në vitin 2025 në fund të prillit.

Barça ka lëshuar një deklaratë zyrtare që konfirmon emërimin e Flick, e cila thotë: “FC Barcelona dhe Hansi Flick kanë arritur një marrëveshje që gjermani të bëhet trajneri i futbollit të ekipit të parë deri më 30 qershor 2026. Trajneri i ri ka nënshkruar një kontratë në zyrat e klubit i shoqëruar nga presidenti i FC Barcelona, ??Joan Laporta, nënkryetari i parë përgjegjës për fushën sportive, Rafa Yuste dhe drejtori sportiv i klubit, Anderson Luís de Souza, Deco. Barcelona e ka zgjedhur njeriun e njohur për presionin e lartë, stil intensiv dhe të guximshëm të lojës që i ka sjellë atij sukses të madh në nivel klubesh dhe ndërkombëtare, duke fituar pothuajse gjithçka që ka për të fituar në botën e futbollit.”

Flick fitoi tripletën me Bayern Munich në vitin 2020 kur udhëhoqi gjigantët bavarez drejt titujve të Bundesligës, DFB-Pokal dhe Ligës së Kampionëve. Megjithatë, periudha e tij e mëvonshme me kombëtaren gjermane nuk dha rezultate dhe ata u eliminuan në fazën e grupeve të Kupës së Botës 2022.

Hansi Flick Bayern

Flick i është dhënë roli për të instaluar një “strukture të re” në Barcelonë, pasi ata synojnë të sfidojnë Real Madridin për trofetë kryesore në Spanjë dhe Evropë. Ai pritet të zhvillojë së shpejti takime me Decon rreth nënshkrimeve të reja të mundshme për sezonin e ardhshëm në një përpjekje për të krijuar një skuadër të frikshme të aftë për t’u rikthyer përsëri në krye.

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Për katër muaj 25 të vdekur nga aksidentet në Kosovë

25 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve që kanë ndodhur gjatë periudhës janar-prill të këtij viti. Sipas statistikave të policisë shihet se gjatë...

Policia shqipton mbi 600 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 648 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit