28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Xhaka me bashkëlojtarë i siguruan miliona euro federatës zvicerane

UEFA shpërblen të gjitha ekipet përfaqësuese që marrin pjesë në Euro 2024. Në fakt të hyrat e UEFA-s nga Evropiani janë qindra milionëshe, ndërsa Konfederata Evropiane një pjesë të këtyre parave e ndanë për federatat nacionale të vendeve pjesëmarrëse e një pjesë për klubet që kanë lojtarë në Evropian.

Për shembull Zvicra me arritje në çerekfinale ka siguruar të hyra nga UEFA prej 15.25 milionë euro, ka shkruar Blick të martën.

Një pjesë e këtyre parave shkon për lojtarët e Zvicrës, në formë të bonuseve. Mbi 250 mijë euro pritet të jetë bonusi për secilin lojtar.

Një pjesë e konsiderueshme e parave i mbetet federatës dhe ligës zvicerane.

Edhe të hyrat e FSHF-së ishin goxha të mira.

Secila federatë pjesëmarrëse në Euro 2024 ka pasur të garantuar të hyra prej 9.25 milionë euro. Për fitore në fazën grupore, UEFA ka ndarë 1 milion euro, ndërsa për barazim 500 mijë euro.

Shqipëria kishte një barazim, kështu që të hyrat e FSHF-së ishin 9,75 milionë euro.

Për kalim në 1/8 e finales janë ndarë edhe 1,5 milionë të tjera, ndërsa për çerekfinale edhe 2,5 milionë. 4 milionë shtesë i pranojnë federatat e përfaqësueseve që janë kualifikuar në gjysmëfinale. 5 milionë plus i merr federata e përfaqësueses që humb finalen, ndërsa edhe 8 milionë të tjerë kampionia e Evropës./koha.net/

 

Marketing

Kompania “G&M Stone”, lidere në përpunimin dhe prodhimin e gurëve në Kosovë

“Bashkimi Reisen” organizon udhëtime turistike çdo natë: Prizren – Ulqin dhe Ulqin – Prizren

Lëshohet me qira lokali për biznesin tuaj në Prizren

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

 

 

Më Shumë

Blushi tek “Hëna e Shqipërisë” zbulon komplotin e madh ndaj vendit. Ja të pasurit shqiptar që duan izolimin e Shqipërisë

Shkrimtari Ben Blushi në një prej librave të tij, i titulluar “Hëna e Shqipërisë”, një botim i shtëpisë botuese prestigjioze në vend UET-Press, paraqet...

Prizren: Përfundon ndërtimi i fushës së futbollit në Shkollën e Mjekësisë ‘Luciano Motroni’

Komuna e Prizrenit ka njoftuar se ka përfunduar ndërtimi i fushës së futbollit në Shkollën e Mesme të Lartë të Mjekësisë "Luciano Motroni" në...

Lajmet e Fundit